albiyobir
DUYURU ve HABERLER

Web Üzerinden Bitkisel Atık Yağ Takibi [15.09.2007]


Sağlığımız, Çevremiz, Ülkemiz İçin HEP BİRLİKTE!

Alternatif Enerji ve Biyodizel Üreticileri Birliği Derneği tarafından hazırlanan www.atikbitkiselyag.com internet sitesinden bitkisel atık yağlar takip altına alınıyor. ALBİYOBİR tarafından toplanan yağlar Ulusal Atık Taşıma Formu (UAT Formu) baz alınarak sisteme kaydediliyor ve hangi atık üreticisinin yağını lisanslı bir geri dönüşüm tesisine, mevzuata uygun hareket ederek telim ettiği kamuoyunun gözleri önüne seriliyor.

‘Atık Bitkisel Yağların Kontrolü Yönetmeliği’ gereği bitkisel atık yağlar atık üreticisi olarak tarif edilen lokanta, fast food, otel, motel, hazır yemek üreticileri vb. tarafından lisanslı taşıyıcılarla, lisanslı geri dönüşüm tesisine Ulusal Atık Taşıma Formu’yla teslim edilmelidir.

Atık bitkisel yağların kontrolü amacıyla hazırlanan programda yönetmelikte tarif edilen atık üreticileri, lisanslı taşıyıcılar ve lisanslı geri dönüşüm tesisleri tanımlanmıştır. Atık üreticisi, taşıyıcı ve geri dönüşüm tesisi arsındaki tüm yağ hareketleri UAT Formu baz alınarak sisteme işlenecektir. Böylece atık üreticisinden UAT Formu ile çıkan her atığın form numarasına göre nasıl bir yol izlediği takip edilebilecektir. Bu sistemle atık yağlar kontrol altına alınarak, yönetmelikte belirtildiği şekilde sadece Biyodizel üretiminde kullanılabilen yağların legal olmayan yollarla taşınması ve amacı dışında kullanımı önlenmiş olacaktır.

Sisteme üye oldukları takdirde belediyeler, Çevre İl Müdürlükleri ve ilgili diğer kamu kurum ve kuruluşları yetki sınırları içerisindeki atık üreticilerinin ile ilgili istatistiki bilgilere ulaşabileceklerdir.

Yorum

Albiyobir Atık Bitkisel Yağ Yönetimi Sistem sorumlusu Kimya Mühendisi Nagihan Çakır 15 Eylül 2007’de devreye giren yazılımla ilgili olarak şunları söyledi:

Programa ilgili yönetmelik de tarifleri yapılan bitkisel atık yağ üreticileri (toplu yemek üretim firmaları, restoranlar, oteller vb.), Lisanslı Atık Bitkisel Yağ Taşıyıcıları ve Geri Dönüşüm Tesisleri (lisanslı Biyodizel üretim firmaları) öncelikle tanımlanmıştır.

Daha sonra Üretici, Taşıyıcı ve Geri Dönüşüm Tesisi arasındaki tüm atık bitkisel yağ hareketleri UAT form numarasına dayanarak programa işlenir. Böylece Atık Üreticisinden UAT formu ile çıkan her atığın form numarasına göre nasıl bir yol izlediği günlük olarak takip edilmektedir. Böylece formların iletilmesindeki gecikmelerden dolayı ortaya çıkan olumsuzluklar giderilmiş olmaktadır. Bunun yanında değişik istatistikler almak mümkün olacaktır.

Türkiye geneli, il ve ilçe bazında toplanan atık bitkisel yağ istatistiği; bu yağlardan elde edilen Biyodizel miktarı gibi. Bu sistem ile atık bitkisel yağların kanunsuz yollarla toplanması ve yönetmelikte belirtildiği gibi biyodizel üretimi dışında insan sağlığını tehdit eden değişik alanlarda kullanımın önüne geçilmiş olacaktır. İleride sisteme üye olan belediyeler kendi sınırları içindeki atık üreticileri ile ilgili istatistikleri takip ederek daha sağlıklı kontroller yapabileceklerdir.

   
Site Haritası Site Kullanım Koşulları by EmoDesign