albiyobir
ETKİNLİKLER

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nde Bitkisel Atık Yağlar Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı [20.02.2008]


 

81 ilde planlanan ve 16 bölgede uygulanmasına karar verilen Türkiye Belediyeler Birliği, Çevre ve Orman Bakanlığı, ALBİYOBİR işbirliğiyle “Bitkisel Atık Yağları Kontrolü Yönetmeliği” başlığı altında eğitim seminerleri kapsamında Tokat, Amasya, Kastamonu ve Samsun’dan ilgili belediye görevlilerinin katılımıyla 1 günlük eğitim programı yapıldı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğini yaptığı ve Belediye Konferans Salonu’nda düzenlenen seminerin açılış konuşmasını Samsun Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanı Çevre Mühendisi Figen AKIN yaptı.

Seminerde konuşan ALBİYOBİR Başkanı Tamer Afacan, atık yağların büyük ve telafisi olmayan zararlarına dikkat çekti. Çevre ve Orman Bakanlığı’nın bitkisel kontrol ve yönetmeliğinin yürürlüğe soktuğunu belirten Tamer Afacan, mevzuatın özetinin çöp, suya, toprağa, kanalizasyona yağların dökülmesi, tekrar gıda ve yem sanayisine kazandırılması, kozmetikte kullanılması, parayla alınması gibi konuları içerdiğini belirtti.

Kızartmalık yağların tek kullanım alanının biyodizel olduğunu ve hava kirliğini azaltan organik ve çevreci bir yakıt olduğunu dile getiren Afacan, biyodizelin az karbon, su kirliği, atık bertarafı, asit yağmurları enerjide daha az dışa bağımlık anlamına geldiğini vurguladı.

Özellikle kızartma yağlarının evde kullanımının sonrasında dökülmesinin oluşturduğu zarara değinen Afacan, “Lavaboya döktüğümüz kızartma yağlarının 1 litresi 1 milyon litre içme suyunu bin yıl telafi edilemez şekilde kirletiyor’ dedi.

Seminerde Türkiye Belediyeler Birliği Hukuk Müşaviri Neşe Balcı Türkiye Belediyeler Birliği ve belediyeler mevzuatı ile ilgili Kimya Mühendisi Nagihan Çakır’da Kızartmalık Yağların İnsan Sağlığına etkileri konusunda bilgi verdi. İlgiyle izlenen seminer soru cevap bölümüyle bitti.

 

   
Site Haritası Site Kullanım Koşulları by EmoDesign