albiyobir
ETKİNLİKLER

C.A.Y.A. - Bursa Coşkunöz Anadolu Teknik Lisesi Atık Yağ Avcıları [13.03.2008]Çevre duyarlılığı ile bilinen Bursa Coşkunöz Anadolu Teknik Lisesi kağıt, ambalaj ve pil konusunda yaptığı çalışmalara kullanılmış kızartmalık yağların toplanması projesini ekleyerek Bursa’da bir ilki gerçekleştirdi. Rehber Öğretmenler Günseli Tuzcu ve Hatice Arslan ile öğrenciler Gökhan Yusuf, Ahmet Altın, Uğur Eker,Ayhan Şaşmaz, Zeynep Sarıoğlu, Gizem Terzioğlu ve Batuhan Kozanoğlu’nun yürüttüğü proje Bursa’da büyük ilgi gördü.Albiy obir’in Tema ile başlattığı AYA (Atık Yağ Avcıları Eğitim ve Dinlenme Kampı) Gidiyoruz kampanyasında kendilerine CAYA Coşkunöz Atık Yağ Avcıları adını takan grup öncelikle kızartmalık yağların insan sağlığı ve çevre zararları ve “Bitkisel Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği” konusunda bilgilendi. Albiyobir’in aktardığı bilgilerin yanında Öncü Okul Ankara Büyük Kolejin çalışmalarını incelediler. Sonra kendilerine bir hedef ve yol haritası belirlediler.

Önce Okul bünyesinde bulunan yemekhane ve kantin görevlilerine projelerini anlatarak yağların biriktirilmesini istediler. Ekip olarak önümüze 1 hafta içerisinde olmak üzere 70lt’lik atık yağın toplanması gibi önemli bir hedef koydular.1 hafta sonrasında ellerinde 150lt atık yağ vardı.1 Haftalık pilot uygulamanın ardından, imkansız gibi görünen oranı yakaladılar. Kısa bir süre içinde 580 litre kullanılmış kızartmalık yağ topladılar.

Tarih

Miktar

U.A.T. Formu NO

12.11.2007

70 lt

D 0350910

02.01.2008

60 lt

D 0078282

18.01.2008

50 lt

D 0374159

01.03.2008

150 lt

D 0296907

03.03.2008

140 lt

D 0296911

06.03.2008

110 lt

D 0296912

Kaynak: www.atikbitkiselyag.com.


Topladıkları kullanılmış kızartmalık yağları yönetmelik gereği ulusal atık taşıma formu ile Albiyobir’in lisanslı aracına teslim ettiler. Atık yağların yolculuğunu izlemek üzere lisanslı araçla birlikte Bandırma’ya lisanslı geri kazanım firması Çevresel Kimya’ya gittiler. Orada topladıkları atık bitkisel yağların biyodizele çevrimini gördüler. Avrupa çapında bir Biyodizel tesisini laboratuardan, arıtmasına kadar incelediler. Çevresel bir problemin çevresel bir avantaja çevrilmesini gördükten sonra konuya daha çok önem verilmesi gerektiğine inandılar. Çevredekilerin de projeye dahil edilmesi kanaatiyle cep harçlıklarıyla bastırdıkları el ilanlarını velilere ve metro istasyonlarında dağıttılar. Velilerimizi bilgilendirdiler. Okulun internet sitesi üzerinden yaptıkları çalışmaları duyurdular. Öğrenciler kendilerinde elektronik posta adresi olan herkese bilgilendirme metinleri attılar. Atık yağların biyodizele dönüşümünü okulun laboratuarında, kimya öğretmeni Fevziye Kaya rehberliğinde gördüler.

Coşkunöz Anadolu Teknik Lisesi Atık Yağ Avcıları diyor ki “ Yağlarını lavaboya, çöpe dökerken rahatsız olan, hemen vazgeçip kaplara boşaltan bilinçli bireyler oluşturmaya devam edeceğiz. “C.A.Y.A.” ekibi olarak, temiz çevre, bilinçli toplum ve kendi yağı ile “DÖNÜŞEN” bir ülke olmak için yağ toplamaya devam”. Son olarak Bursa Büyükşehir Belediyesinin Tayyare Kültür Merkezinde düzenlediği etkinliğe bir sunumla katılan Coşkunöz Atık Yağ Avcıları Bursa’nın tüm ilk öğretim okullarına örnek ve öncü oldu.

 
Büyük Kolej Albiyobir İşbirliği
   
Site Haritası Site Kullanım Koşulları by EmoDesign