albiyobir
ETKİNLİKLER

Büyük Kolej'den Çevresel Sorumluluk Projesi [30.11.2007]“Her zaman bir adım önde” ilkesinden hareketle daima yeniliklere imza atan Büyük Kolej 30 Kasım 2007’de Büyük Kolej Konferans Salonunda “Çevresel Problemden Çevresel Avantaja - Atık Bitkisel Yağların Toplanması ve Geri Kazanımı” konulu panel düzenledi.

Ankara ili orta öğretim kurumlarından temsilci öğretmen ve öğrencilerin, Bilkent Üniversitesi Eğitim Enstitüsü heyetinin ve çevre halkının katıldığı, basının da yoğun ilgi gösterdiği panelin açılışını Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Murat Bey BALTA yaptı.

Sürdürülebilir çevre hedefine ulaşılmasında atık yağ avcılarının destekçisi Büyük Kolej Lise Müdürü Ayşe Hundi KURAL da konuşmasında okulun felsefe ve hedefleri doğrultusunda doğayı seven ve bu sevgiyi yaşam biçimine dönüştüren genç çevreciler yetiştirdikleri için büyük bir onur duyduğunu ifade etti.

Ayrıca bu projenin devamı olarak gelişen AYA Gitme Projesi hakkında bilgi verdi. “En çok yağ toplayan, en çok bilgilendirme mesajı atan, proje konusunda özgün fikirler geliştiren, bu konuda sunum yapan ve projeye yeni arkadaş katan” öğrencilerin AYA götürüleceğini söyleyen ORKUT, AYA’nın Atık Yağ Avcıları Dinlenme ve Eğitim Kampı olduğunu, bunun haziran sonunda Bolu Aladağ TEMA Vakfı kampında bir hafta şeklinde gerçekleştirileceğini belirtti. Konuyla ilgili Çevre ve Orman Bakanlığı’nın çalışmaları hakkında bilgi vermek üzere panele katılan Çevre ve Orman Bakanlığı Atık Şube Müdürü Kemal Kurusakız da ilk defa öğrenci kitlesi karşısında sunum yaptığını belirtti. Atık bitkisel yağların özellikle sağlık konusunda oluşturduğu risklerden bahseden KURUSAKIZ, gıda sektörünün denetiminin sadece devlet eliyle yapılamayacağını bu yüzden başta Albiyobir olmak üzere diğer biyodizel işletmecilerinden bu konuda yardım aldıklarını söyledi.

TEMA Vakfı Genel Müdürü Dr. Uygar ÖZESMİ insanoğlunun endüstri devrimi sonrasında kara altın da denilen petrol ve kömürü keşfettiğini, aslında bunların güneşin yerküreye bir armağanı olduğunu vurguladı. Gezegenimizin kaldırabileceği yükten fazlası ile yüklendiğini, bunu önlemezsek gençlere yaşanacak bir gezegen kalmayacağını söyleyen ÖZESMİ, tüketimin azaltılması ve atıkların değerlendirilmesi ile bu sorunun çözümünün mümkün olacağını söyledi. Her atığın bir başka sürecin girdisi olması gerektiğini vurgulayan ÖZESMİ, AYA projesinin de güzelliğinin bu olduğunu ve örnek alınması gerektiğini, ulusal boyuta taşınmasında herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini belirtti.

Sonuncu panelist olarak söz alan Albiyobir Genel Başkanı Tamer AFACAN da dünyadaki ve ülkemizdeki atık bitkisel yağların toplama organizasyonları hakkında bilgi verdi. Konunun ülkemiz adına yeni ve en büyük eksikliğin bilgi eksikliği olduğunu, toplanacak atıkların sıvı ve alanın Türkiye Coğrafyasının tamamını kapsamasından dolayı zorluğundan bahseden ve dünyadaki toplama organizasyonları ve mevzuattan bahseden, AFACAN 10 Ocakta İstanbul WOW Otelde yapılacak sempozyumda mevcut durumun bilimsel olarak tartışılacağını yaşanan problemlere yönelik çözümler gelebileceğini söyledi.

Büyük Kolej öncülüğünde çevreye çok daha duyarlı çocuklarımızla beraber AYA gitme projesini gerçekleştireceklerini belirten AFACAN bu konuda verdiği destek için dost kuruluş TEMA’ya teşekkür ederek konuşmasını bitirdi.

Albiyobir Genel Başkanı Tamer AFACAN Kızartmalık Yağların Teknik Kriterleri Tebliğinin çıkartılmasındaki katkılarından dolayı TBMM Tarım Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Vahit KİRİŞÇİ’ye plaket sundu.

 

Büyük Kolej davetiye

   
Site Haritası Site Kullanım Koşulları by EmoDesign