albiyobir
ETKİNLİKLER

Erzurum'da "Bitkisel Atık Yağların Kontrolü Eğitim Programı' Düzenlendi [22.11.2007]


Prof. Dr. Recep BONCUKOĞLU, Türkiye’de yılda 1.500.000 ton bitkisel yağ gıda amacı ile kullanılmaktadır. Bu yağdan yaklaşık olarak 350.000 ton atık yağ oluşmaktadır. Türkiye’de iki yılda toplam 2890 ton atık bitkisel yağ toplanmasının çok dikkatli olmamız gerektirdiğini belirterek “Avrupa Birliğinde toplanan atık kızartmalık yağlarının miktarı tahmini olarak yılda yaklaşık 700.000 – 1.000.000 ton’dur. Bu miktar Kanada’da yıllık 120.000 tondur. Bu da atık yağ kontrolünün ne kadar önemli olduğunu göstermektedir dedi.

Albiyobir ve Türkiye Belediyeler Birliği'nin Erzurum Ticaret Odası'nda Erzurum, Erzincan, Kars, Iğdır, Van ve Ağrı illerini kapsayan ikinci eğitim programı 19 Ekim Cuma günü yapıldı.

Erzurum’da düzenlenen paneli Türkiye Belediyeler Birliği adına Av. Neşe BALCI yaptı. Neşe Balcı Türkiye Belediyeler Birliği’nin yapısını ve fonksiyonlarını belirterek eğitime verdikleri önemi ve bu çerçevede ülkemiz gündemine yeni giren atık bitkisel yağlarla ilgili belediyelere düşen görevleri anlattı.

Ardından söz alan Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Recep BONCUKÇUOĞLU Atık Bitkisel Yağların İnsan Sağlığı ve Çevreye Etkileri'ni anlattı. Türkiye’de yılda 1.500.000 ton bitkisel yağ gıda amacı ile kullanılmaktadır. Bu yağdan yaklaşık olarak 350.000 ton atık yağ oluşmaktadır.Türkiye’de iki yılda toplam 2890 ton atık bitkisel yağ toplanmasının çok dikkatli olmamız gerektirdiğini belirterek “Avrupa Birliğinde toplanan atık kızartmalık yağlarının miktarı tahmini olarak yılda yaklaşık 700.000 – 1.000.000 ton’dur. Bu miktar Kanada’da yıllık 120.000 tondur. Bu da atık yağ kontrolünün ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.” dedi.

Albiyobir Başkanı Tamer AFACAN mevzuatı ve pilot uygulamaları anlatarak “Atık yağların biyodizelde kullanılıyor olması yağların ekonomik değeri itibariyle sağlıksız, yasadışı kullanım alanlarını engellemesi, küresel ısınmaya karşı mücadele aracı olabilmesi gibi çevresel ve ekonomik avantajlara sahiptir.

Yılda 250 bin ton atık yağın biyodizele dönüştürülmesi halinde 750 bin ton/yıl karbondioksit salınımı engellenecek, uluslararası karbon piyasasından pay alınacak, yeni istihdam alanları yaratılacak ve 500 milyon Euro değerinde temiz enerji elde edilecektir.

Atık yağlardan biyodizel üretimi daha az karbondioksit, daha az asit yağmurları, daha az su kirliliği, daha az atık, daha az atık bertarafı ve enerjide daha az dışa bağımlılık demektir.”dedi. İlgiyle izlenmen panel soru cevaplarla bitirildi.

Konuşmacılar

Av. Neşe BALCI
Türkiye Belediyeler Birliği

Prof. Dr. Recep BONCUKÇUOĞLU
Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı

Tamer AFACAN
Albiyobir Genel Başkanı

   
Site Haritası Site Kullanım Koşulları by EmoDesign