albiyobir
ETKİNLİKLER

Biga Belediyesi'nde Atık Bitkisel Yağlar Bilgilendirme toplantısı yapıldı [18.12.2007]


Toplantı sonrasında panelistleri ve Albiyobir bölge sorumlularını Başkanlık Makamına davet eden Biga Belediye Başkanı Mehmet ÖZKAN Biga’da Bitkisel Atık Yağların atık üreticilerinden ve evlerden toplanılması konusunda istişarelerde bulundu. Biga Belediye Başkanımız katılımcıları makamında kabul ederek katkılarından dolayı teşekkür etti.


Figen BETTEMİR
Çanakkale Çevre ve Orman İl Müdürlüğü

Biga Belediyesi, Çanakkale İl Çevre ve Orman Müdürlüğü ve Alternatif Enerji ve Biyodizel Üreticileri Birliği Derneği (ALBİYOBİR) ile birlikte 18 Aralık 2007 tarihinde Saat 14.00’de Belediye Kültür Sarayında “Atık Bitkisel Yağların İnsan Sağlığı ve Çevreye Zararları ve Mevzuat ve Yükümlülükler” konusunda bir bilgilendirme toplantısı yaptı. Çevre Belediyelerin, Atık Üreticilerinin (Lokanta, yemek sanayicileri, Otel, Kantin vb.) katılımıyla gerçekleşen toplantı son derece verimli geçti.

Toplantı Biga Belediye Başkanı Mehmet ÖZKAN’ın açılış konuşmasıyla başladı. Biga Belediye Başkanı Mehmet ÖZKAN çevrenin öneminden bahsederek pek çok konuda öncülük yaptıklarını belirterek bitkisel atık yağların kontrolü konusunda da üzerlerine düşeni yapacaklarını bu toplantının da ciddiyetlerinin göstergesi olduğunu ifade etti. Çanakkale İl Çevre ve Orman Müdürlüğünden uzman Figen BETTEMİR ve Ceyhun DİNÇ; Bitkisel Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliğini anlatarak yönetmelikte atık üreticilerinin, Belediyelerin, lisanslı toplayıcıların ve geri kazanımcıların sorumluluklarını sıraladı. ALBİYOBİR Genel Başkanı Tamer AFACAN Atık Bitkisel Yağların İnsan Sağlığına Etkileri ve Ulusal Sorumlulukları hakkında geniş bir sunum yaptı.

AFACAN sunumunda atık bitkisel yağlardaki biyodizel hammaddesini korumanın insan sağlığını korumak olduğunu belirterek, enerjide dışa bağımlı ülkemizde atıklardan enerji üretmenin önemini vurguladı. Son olarak Uludağ Üniversitesi’nden Dr. Yahya ULUSOY’ un Atık Bitkisel Yağların Çevreye, Su ve Kanalizasyon Sistemlerine Zararları ve Dünya’daki Toplama Organizasyonları konusundaki sunumu büyük ilgiyle izlendi. Lavabolardan dökerek büyük çevre ve kentsel alt yapı zararlarına yol açan bitkisel atık yağların temiz enerji olarak ifade edilen biyodizele çevrilmesinin çevresel bir problemi çevresel avantaja çevirmek olduğunu belirterek bu metodun tüm dünyada uygulanmaya çalışıldığını ifade etti.

 
   
Site Haritası Site Kullanım Koşulları by EmoDesign