albiyobir
ETKİNLİKLER

AYA Gitme Projesi [12.03.2007]


REC Türkiye Ofisi Proje Yöneticisi Yunus ARIKAN ve Albiyobir Genel Başkanı Tamer AFACAN öğrencileri çevre ve atık bitkisel yağlar konusunda bilgilendirdi.

Orta öğrenim çağındaki öğrencilerin çevre bilincinin geliştirilmesi amacıyla başlatılan AYA Gitme Projesi’nin ilk panel çalışması 12 Mart 2007 tarihinde Ankara Büyük Kolej’de yapıldı. Panele REC Türkiye Ofisi’ nden İklim Değişikliği Proje Yöneticisi Yunus ARIKAN ve ALBİYOBİR Genel Başkanı Tamer AFACAN konuşmacı olarak katıldı. Yunus ARIKAN küresel ısınmasının oluşturduğu tehditten bahsederek öğrencileri Kyoto protokolü konusunda bilgilendirdi.

Öğrencilerin büyük ilgi gösterdiği panelde ALBİYOBİR Genel Başkanı Tamer AFACAN ‘Bitkisel Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği’ doğrultusunda kızartmalık yağların tek geri kazanım yönteminin Biyodizel Üretimi olduğundan, tekrar tekrar kullanılan kızarmalık yağların insan sağlığında olumsuz etkilerinde ve lavaboya ve toprağa dökülen yağların çevremizde yarattığı etkilerden konusunda bir konuşma yaptı. Tamer AFACAN, ‘Atık Yağların son iki yılda yüzde biri bile toplanamadı. Oysa Çevre ve Orman Bakanlığı’nın verilerine göre Türkiye’nin yıllık atık kızarmalık yağ potansiyeli 350 bin ton. Ancak %1’i toplanan atık yağların geri kalan %99’u ya gıdaya, ya yem sanayine, ya kozmetiğe yada toprağa ve kanalizasyona gidiyor demektir. İşte böylesine tehlikeli bir durum karşısında gençlerimizi eğitmek, onları birer çevre gönüllüsü, atık yağ avcısı yaparak sağlığımızı ve çevremizi korumak istiyoruz dedi.’

Yurt genelindeki okullarda yapılması planlanan bu toplantıların sonucunda atık bitkisel yağ toplama konusunda en özgün fikri geliştiren öğrenciler sene sonunda AYA Kampına (Atık Yağ Avcıları Dinlenme ve Eğitim Kampı) gönderilecek ve tatilleri yanı sıra çevre konusundaki bilgilendirme çalışmaları burada da devam edecek.

 


   
Site Haritası Site Kullanım Koşulları by EmoDesign