albiyobir
ETKİNLİKLER

Konya'da Atık Bitkisel Yağlar ve Çevre Dostu Enerji Teknolojileri konulu panel düzenlendi [07.09.2007]


 

Selçuk Üniversitesi ve Alternatif Enerji ve Biyodizel Üreticileri Birliği (ALBİYOBİR) tarafından düzenlenen, "Atık Bitkisel Yağlar ve Çevre Dostu Enerji Teknolojileri" paneli Konya Ticaret Odası toplantı salonunda yapıldı.

Panelde konuşan Albiyobir Atık Yönetimi Koordinatörü Nagihan Çakır, Türkiye'de her yıl yaklaşık 1.5 milyon ton bitkisel yağ tüketildiğini ve 150-350 bin ton civarında kızartmalık atık bitkisel yağ oluştuğunu söyledi. Bu atığın 2005 ve 2006 yıllarında sadece 2 bin 980 tonunun lisanslı toplayıcılar tarafından toplanabildiğini ve bunun toplam miktarın sadece yüzde 1'i olduğunu belirten Çakır, "Ancak kalan yüzde 99'luk kısım birileri tarafından illegal biçimde para ile alınarak toplanıyor. Tekrar gıda, kozmetik ve yem sanayine satılıyor. Bu bir insanlık suçudur. Atık yağlar lavabolara döküldüğünde atık su toplama sistemlerinin daralması ve tıkanmasına neden oluyor. Bu durumun lavabo açıcılara ciddi bir bedel ödenmesinin yanında yerel yönetimlerin kentsel altyapılardaki en büyük masraf kalemini oluşturuyor. Yılda 250 bin ton atık yağın biodizele dönüştürülmesi halinde 500 milyon euro temiz enerji elde edilecektir. Pek çok ilde atık yağ toplama işlemleri sürüyor ve çok yakın bir tarihte Konya'da da başlayacağız. Araçlarımızın lisans işlemleri sürüyor. İşlemlerin tamamlanmasının ardından Konya'da yıllık 10 ile 20 bin ton arasında atık yağ toplamayı hedefliyoruz" dedi.

Panelde söz alan Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fikret Akınerdem ise, yenilenebilir enerji kapsamına giren 'enerji tarımı' ile ilgili Konya'nın büyük bir potansiyele sahip olduğunu dile getirerek, "Konya'nın 367 bin hektar sulu tarım arazisi var. Bunun 167 bin hektarında endüstriyel bitkiler, 200 bin hektarında ise buğday tarımı yapılıyor. 100 bin hektarda yağlık bitkiler ekilse ve alternatif enerji kaynağı yakıtların hammaddesi olarak kullanılsa, 250 milyon dolar yıllık kazanç elde edebiliriz" şeklinde konuştu.

 
   
Site Haritası Site Kullanım Koşulları by EmoDesign