albiyobir
ETKİNLİKLER

Adapazarı Büyükşehir Belediyesi ve Sakarya, Düzce, Bolu İllerine Bağlı 64 Belediyenin Atık Bitkisel Yağlar Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı


Adapazarı Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz DURAN


Adapazarı Büyükşehir Belediyesi, Çevre ve Orman Bakanlığı, Türkiye Belediyeler Birliği ve Albiyobir işbirliği ile Sakarya, Düzce ve Bolu illerine bağlı 64 belediyenin katılımı ile Adapazarı Kültür Merkezi’nde ‘Atık Yağların Denetimleri’ eğitim semineri gerçekleştirildi. ‘Bitkisel Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği’nde atık yağların toplanması için denetimler belediyelere bırakılmıştı. Belediyeler denetimlerini, zabıtalar yardımıyla yerine getiriyor. Atık yağların Belediyeler tarafından denetlenmesi konusu zabıtalar ve denetleyici tüm birimler için yeni bir alan olduğundan, Çevre ve Orman Bakanlığı, Türkiye Belediyeler Birliği ve Alternatif Enerji ve Biyodizel Üreticileri Birliği Derneği (Albiyobir) işbirliği ile 81 ilden birbirine yakın olan yerlerde eğitim seminerleri düzenleniyor. Seminerlerin bir ayağı da Adapazarı’nda gerçekleştirildi.

Seminerin açılışında bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Duran, çevre konusunda çok hassas davrandıklarını ve hizmetlerin temelini çevre konusunun oluşturduğunu söyledi. Başkan Duran, “Bizim muhtaç olduğumuz fakat bize muhtaç olmayan bir çevrede yaşıyoruz. Çok güzel bir çevreye sahibiz. Mutlak suretle çevreyi korumak zorundayız. Çevre için çalışmayan insan, çocuklarına ve yarınlarına ihanet etmiş olur” dedi. Bitkisel atık yağların çevreye büyük zararları dokunduğunu ve toplanması konusunda belediye olarak yoğun gayret sarf ettiklerini ifade eden Aziz Duran, “Burada çok güzel bir seminer gerçekleştiriyoruz. Bitkisel atık yağlar, kanalizasyonlara, atık su arıtma tesislerine ve dolayısıyla insana büyük zarar veriyor. Biz belediye olarak bu yağların toplanması ve biyodizel tesislerine gönderilmesi için gayret sarf ediyoruz. Seminerin çevre duyarlılığını daha da artıracağını umuyorum” diye konuştu.

Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Osman Karagüzel’de yapılan çalışmalar hakkında detaylı bilgi verdi. Adapazarı Büyükşehir Belediyesi’nin 2006 yılından bu zamana kadar 70 ton bitkisel atık yağ topladığını söyleyen Karagüzel, “Biz belediye olarak 2006 yılının 2. ayından itibaren bu yağları toplamaya başladık. 2006 yılında 18.435 kg, 2007 yılında 52.345 kg ve toplamda da 70 ton bitkisel atık yağ topladık. 2006 ve 2007 yılı karşılaştırıldıklarında yaklaşık yüzde 200 artışın olduğu gözlenmektedir.” dedi.

Konuşmalardan sonra seminere geçildi. Albiyobir Başkanı Tamer Afacan, Albiyobir Atık Yönetimi Koordinatörü Kimya Mühendisi Nagihan Çakır, Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Çanakçı ve Türkiye Belediyeler Birliği’nden Avukat Neşe Balcı ‘Bitkisel Atık Yağ Denetimleri’ konusunda detaylı bilgiler verdi.

 
   
Site Haritası Site Kullanım Koşulları by EmoDesign